Císařovna

20. června 2007 v 15:32 |  Piráti z Karibiku-zajímavosti
Loď Sao Fenga-Císařovna!
Pirátská džunka Sao Fenga je postrachem Jihočínského moře a při pohledu na ni se svírají hrůzou srdce ctihodných obchodníků od Siamského zálivu až po Macao. Neohrnujte nos nad výrazem ,,džunka"-tento výraz jednoduše pochází z malajského označení plavidla ,,džong". Není to žádná chatrná loďka, ale jedno z nejůspěšnějších plavidel námořní historie, které brázdilo vody Orientu už od druhého století našeho letopočtu.
Fotka:
Plachty
Plachty džunky nejsou čtvercové a upevněné jako u většiny západních plavidel, ale jsou přichyceny tak, aby se mohly obracet proti větru a ten se opíral přímo do nich. Jsou trochu vykrojené a mají aerodynamický tvar, podobně jako plachty na dnešních jachtách
Palební síla
Na Císařovně je 15 těžkých kovových děl. Sao Feng se vedle dělových koulí spoléhá též na tradiční staročínskou munici-,,páchnoucí bomby". To jsou hliněné hrnce naplněné střelným prachem, hřebíky a sírou, plus čímkoli zlotřilým, co je do nich posádka schopná přidat, aby se trochu pobavila.
Důmyslný tvar
Džunky byly po staletí největší a nejbezpečnější plavidla na světě díky množství průkopnických prvků. Vnitřní stěny činily z džunky pevné plavidlo a nepropustné přepážky zabraňovaly, aby při průsaku voda zaplavila celou loď. Trup s mělkým kýlem a přídavné kormidlo, které se mohlo zvýšit nebo snížit, zaručovaly džunce možnost plout po hlubokých oceánech i mělkých vodách pobřežních řek. Kormidlo bylo umístěno na zádi, což umožňovalo snáze udržovat vytyčený kurs.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama