Chow Yun-Fat

10. října 2007 v 15:46 |  Chow Yun-Fat
Životopis:
Chow je v současné době jedním z nejpopulárnějších asijských herců. Největší popularitu mimo tento region mu přinesla role ve filmu Anna a král s Jodie Foster. Jeho dalším projektem je hlavní role ve filmu Bullet Proof Monk (Neprůstřelný mnich), který produkuje John Woo.

Když bylo Chow Yun-Fatovi osmnáct, absolvoval kurs v největší hongkongské televizní stanici TVB, a to mu přineslo roli ve 128 dílném seriálu Hotel, který z něj udělal televizní hvězdu. Další úspěch slavil o několik let později v seriálu The Bund, kde hrál gangstera v Šanghaji 30. let. Tato role ho proslavila po celé Asii, zvlášť v Číně. Teprve v roce 1982, kdy hrál ve filmu Ann Hui The Story of Woo Viet, ho však začali brát jako dobrého herce a filmovou hvězdu. V roce 1985 získal Chow Yun-Fat za film Hong Kong 1941 cenu pro nejlepšího herce na Asijském pacifickém festivalu v Tokiu a Zlatého koně na Tchaj-wanu.

O rok později natočil dvanáct filmů, což je pro herce v hlavních rolích rekord. Jeden z nich Lepší zítřek Johna Woo vstoupil do filmové historie tím, že rozbil kasovní rekordy ve všech jihovýchodních asijských zemích a v Koreji. Chow Yun-Fat se stal hvězdou, označovanou za fenomén, který tu předtím nebyl. Tento film zahájil spolupráci mezi ním a režisérem Johnem Woo, která pokračovala hity The Killer, Once A Thief a Hard-Boiled.

Na začátku devadesátých let oběhla retrospektiva Chow Yun-Fata celý svět včetně Chicaga, Bostonu, New Yorku, Londýna a Paříže. Promítání filmu The Killer na Sundance Film Festivalu v roce 1991 k herci obrátilo i pozornost Hollywoodu. V roce 1996 natočil svůj první americký film Střelci na útěku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama